10 تیم مشهوری که به جام جهانی فوتبال صعود نکردند

10) حذف انگلیس از جام جهانی 1974
دهه 70 به دلیل ناکامی تیم ملی فوتبال انگلیس از صعود به تنها جام جهانی که در این دهه برگزار شد، دوران تاریکی برای فوتبال آنها محسوب می‌شود.
انگلیس از راهیابی به جام جهانی 1974 که به میزبانی آلمان غربی برگزار شد، باز ماند.
در آن دوره انگلیس که برای صعود به پیروزی در آخرین دیدار خود در لندن مقابل لهستان نیاز داش، با درخشش "یان تومازسکی" دروازه‌بان حریف معروف به دلقک و خلق شگفتی‌های او به تساوی یک بر یک بسنده کرد.

9) حذف هلند از جام جهانی 1986
تیم ملی هلند بعد از نایب قهرمانی در جام جهانی 1978، دوره چندان موفقی را پشت سر نگذاشت، اما در اواسط دهه 1980، نسل طلایی متشکل از "مارکو فان باستن"، "فرانک ریکارد"،‌"رود گولیت" و "راب دویویت" را به صحنه آورد. با وجود این نارنجی پوشان هلند پلی آف جام جهانی 1986 را به رقیب همسایه خود یعنی بلژیک واگذار کردند.

8) حذف شوروی از جام جهانی 1978
تیم ملی فوتبال شوروی با اینکه بسیاری از بازیکنان دینامو کی‌یف قهرمان جام در جام 1975 اروپا را از جمله "اولگ بلوخین" افسانه‌ای در اختیار داشت، در گروه نهم مقدماتی جام جهانی در اروپا به خاطر شکست غیر منتظره یک بر صفر مقابل یونان، پس از تیم مجارستان دوم شد.

7) حذف ایتالیا از جام جهانی 1958
دهه 1950 به طور کل دهه وحشتناکی برای ایتالیا بود، چرا که سانحه هوایی ناگوار سوپرگا در 4 مه 1949، فوتبال این کشور را از یکی از بزرگترین تیم‌های تاریخ خود یعنی تورینیو محروم کرد.
با وجود این تیم ملی ایتالیا هنوز هم امید صعود به جام جهانی 1958 سوئد را داشت تا اینکه این امید هم در آخرین روز مسابقات با شکست مقابل ایرلند شمالی در بلفاست، از بین رفت.
بدون تردید بدترین دوران تاریخ فوتبال ایتالیا تا سال 1960 یعنی بیش از دو سال و نیم ادامه یافت و تیم ایتالیا تا آن زمان موفق به پیروزی در حتی یک مسابقه هم نشد.

6) حذف پرتغال از جام جهانی 1998
تیم ملی پرتغال با نسل طلایی "لوییس فیگو"، "روی کاستا" و "ژائو پینتو" بعد از دوران "اوزه‌بیو" و "ماریو کلونا" در سال 1966، بهترین شانس را برای جام جهانی داشت، اما همانند جام‌های 1990 و 1994، نتوانست راهی بزرگترین تورنمنت فوتبال جهان شود.
پرتغال با یک تساوی جنجالی در برلین، در گروه خود بعد از تیم‌های آلمان و اوکراین سوم شد.
در آن مسابقه وقتی پرتغال یک بر صفر جلو بود، روی کاستا به طرز مشکوکی اخراج شد.

5) حذف انگلیس از جام جهانی 1994
"گراهام تیلور" سرمربی تیم ملی انگلیس بعد از فاجعه یورو 92، هر طوری که بود مربیگری تیم ملی انگلیس را حفظ کرد، اما بعد از بازماندن از صعود به جام جهانی 1994 آمریکا، دیگر شانس نیاورد.
انگلیس مسابقات خارج از خانه مقدماتی خود را مقابل نروژ و هلند واگذار کرد و حتی در مقابل تیم ضعیف سن مارینو هم بعد از هفت ثانیه یک گل خورد.

4) حذف یوگسلاوی از جام جهانی 1994
یوگسلاوی حتی در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 هم شرکت نکرد. این تیم بعد از جنگی که منجر به جدایی بوسنی و هرزگوین، کرواسی، اسلونی، مقدونیه و صربستان و مونته‌نگرو شد، از حضور در جام جهانی محروم گشت.
در آن زمان شاید بتوان گفت یوگسلاوی با داشتن بازیکنانی چون "دراگان استویکوویچ"، "زناموویر بوبان"، دیان ساویچوویچ"، "داوور شوکر"، "دارکو پاچف"، "سینیسا میهایلوویچ"، "روبر پروسینچکی" و "سرکو کاتانچ" یکی از قویترین تیم‌های فوتبال جهان را تشکیل می‌داد.

3) حذف اسکاتلند از جام جهانی 1970
فوتبال اسکاتلند در اواخر دهه 1960 و اوایل دهه 1970 در تمام اروپا قابل احترام بود به طوری که سلتیک در سال 1967 قهرمان این قاره شد و رنجرز در سال 1972 قهرمانی در جام در جام برندگان اروپا را کسب کرد.
تیم ملی اسکاتلند نیز با ترکیبی از این دو تیم شامل "جیمی جانستون" و "جان گرگ" و همچنین ستارگانی چون "دنیس لاو" و "بیلی برمنر" تشکیل شده بود اما در مقدماتی جام جهانی با شکست 3 بر 2 در هامبورگ، بعد از تیم آلمان غربی قرار گرفت و به جام جهانی نرفت.

2) حذف هلند از جام جهانی 2002
تیم ملی فوتبال هلند با اینکه تعدادی از بازیکنان در حد کلاس جهانی مثل "ادگار دیویدز"، "کلارنس سیدورف"،‌رود فان نیستلروی"،‌"مارک اوورمارس"، "یاپ استم" به مربیگری‌ "لوییس فان گال" را داشت در یک بازی حساس با شکست یک بر صفر مقابل ایرلند جنوبی در دوبلین، در گروه مقدماتی بعد از تیم‌های پرتغال و ایرلند قرار گرفت و حذف شد.

1) حذف فرانسه از جام جهانی 1994
فرانسه که چهار سال بعد یعنی در سال 1998 در خاک خود قهرمان جام جهانی شد، می‌توانست با کسب 13 امتیاز از 16 امتیاز ممکن از گروه ششم مقدماتی اروپا بلیت سفر به آمریکا را بگیرد.

/ 1 نظر / 14 بازدید
حمید

سایت پیش بینی فوتبال با جایزه های میلیونی http://www.bwin90.com/?refer=3037