قطبی: انتظار از تیم ملی فراتر از بضاعت آن است

به گزارش ایرنا،افشین قطبی در نشست خبری روز چهارشنبه با خبرنگاران،اظهار داشت: تیم ملی فوتبال ایران تاکنون سه بار در جام جهانی حضور داشته است که حاصل آن تنها یک پیروزی بوده و باید بدانیم که در حال حاضر فوتبال ایران در جایگاه شصتم و چهارم در آسیا قرار دارد و هواداران بایدبدانند که این موضوعات واقعیت های فوتبال ایران است و نباید از این بیشتر از تیم ملی انتظار داشته باشند.
وی افزود: فوتبال دنیا با سرعت دیجیتالی به خوبی پیشرفت کرده است اما ما در جای خود ایستاده ایم.
سرمربی تیم ملی فوتبال تاکید کرد: در فوتبال ایران فضایی وجود دارد که با یک شکست مربی تیم ملی را به بدترین شکل زیر فشار قرار می دهند و کارکردن در این فضا بسیار دشوار است.فوتبال ایران باید تمرین کند که از حالت نتیجه گرایی خارج شود و فکر پایه سازی در فوتبال باشد.
قطبی گفت: ساختن یک تیم ملی منسجم کار یک و دو روز نیست و برای رسیدن به این هدف باید برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشیم و نسل های جدیدی را وارد فوتبال ایران کنیم که این کار بسیار دشوار است.
وی یادآور شد: ما در گذشته با تیم های دسته چندم هر کشور بازی می کردیم و پس از شکست این تیم های ضعیف با نتایج یک بر صفر به خود افتخار می نمودیم.اما در حال حاضر که فوتبالی اصولی را ارائه می دهیم تحمل شکستها را در دیدارهای دشوار نداشته و این چنین از تیم ملی انتقاد می کنیم.
سرمربی تیم ملی تصریح کرد: برای پیشرفت تیم ملی باید سطح لیگ فوتبال را بالا برده و همچنین برنامه ریزی دقیقی را برای پیشرفت داشته باشیم.
قطبی درخصوص سه بازی دوستانه اخیر تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان ساخت: در این سه بازی قصد استفاده از تمامی بازیکنان دعوت شده را داشتم و با هر تیمی که بازی کردیم در مقابل ما قدرتمند ظاهر شدند و نشان دادند که تیم های دست و پا بسته ای نیستند.
وی بااشاره به شکست سنگین تیم ملی مقابل بحرین تاکید کرد:برای دیدار با بحرین مشکلات زیادی گریبانگیر ما بود که از آن جمله می توان به پرواز غیر مستقیم تیم ملی به بحرین که بازیکنان به جای 2 ساعت،‌حدود 8 ساعت در پرواز بودند اشاره کرد.
سرمربی تیم ملی تصریح کرد: درحال حاضر تیم ملی بحرین در اوج آمادگی قرار دارد و نتیجه گرفتن در مقابل این تیم با ملی پوشان خسته ایران بسیار دشوار بود. به عملکرد بازیکنانم در این دیدار افتخار می کنم و تصور می کنم داور بازی در شکست سنگین ما بسیار موثر بود.
قطبی درخصوص بازی با ازبکستان نیز یادآور شد: همه مشاهده کردند که ازبکستان از کیفیت بالایی در فوتبال آسیا برخوردار است و مطمئن باشید این تیم در جام ملتها در میان هشت تیم قرار خواهد گرفت.با این حال بازیکنان ما در این دیدار تلاش خود را انجام دادند.هر چند که در خط حمله و دفاع عملکرد مناسبی نداشتیم.
وی در رابطه با دعوت زودهنگام از بازیکنان برای دیدار مقابل بحرین و ازبکستان اظهار داشت: سعی کردم برای سه بازی ابتدایی تیم ملی از بازیکنانی استفاده کنم که روی آنها شناخت دارم و دلیل اعلام زودهنگام اسامی بازیکنان نیز به خاطر مشکلاتی بود که در گرفتن ویزای آنها داشتیم.
سرمربی تیم ملی عملکرد خود را در این تیم مثبت دانست و تاکید کرد: در طول مدت حضورم در تیم ملی کارهایی را انجام داده ام که برای اولین بار در فوتبال ایران صورت گرفته است.از قبیل حضور در تمرینات تیم های باشگاهی، انجام بازی های تیم ملی در "فیفا دی" و ...
قطبی درپاسخ به انتقاد خبرنگاران از عملکرد ضعیف تیم ملی در پست دفاع گفت: بر خلاف نظر خبرنگاران و رسانه ها معتقدم دفاع تیم ملی به تنهایی در گلهای دریافتی مقصر نبوده است و درفوتبال دنیا مجموعه تیم بر روی گلهای خورده مقصر می باشند.
وی در ادامه در مورد انتخاب اصغر حاجیلو به عنوان سرپرست تیم ملی ،تصریح کرد: حاجیلو را پیش از این نمی شناختم ولی بعد از 24 ساعت ملاقات با وی احساس کردم وی توانایی کمک به تیم ملی را دارا می باشد.
سرمربی تیم ملی با دفاع از حاجیلو درباره تسلط نداشتن سرپرست تیم ملی به زبان انگلیسی خاطرنشان ساخت: حاجیلو به عنوان سرپرست تمام فعالیتهای خود را به خوبی انجام می دهد و مطمئن باشید وی به زودی به زبان انگلیسی مسلط خواهد شد.
قطبی با انتقاد از رسانه ها تاکید کرد: برخی اوقات قضاوتهایی در رسانه ها می بینم که به جای منطق، از روی احساس به نقد عملکردها می پردازند.
وی در همین رابطه به اخبار منتشر شده درباره سفرش به انگلستان اشاره کرد و گفت: این سفر برای موفقیت تیم ملی انجام شد و برخلاف اظهارات برخی افراد سفر به انگلستان برای دلالی نبود.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر بی تعصب شدن بازیکنان تیم ملی یادآور شد: هیچ بازیکنی را در دنیا پیدا نمی کنید که برای تیم ملی کشورش تعصب نداشته باشد. ملی پوشان ایران نیز همانند سایر ملی پوشان کشورهای دیگر متعصب هستند.
سرمربی تیم ملی در ادامه صحبت هایش با اشاره به اظهاراتی درخصوص بی اخلاق بودن ملی پوشان گفت: اتفاقاتی که در سه دیدار اخیر رخ داده است را نباید به حساب بی اخلاقی بازیکنان گذاشت زیرا این موارد جزیی از فوتبال است.
قطبی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر نداشتن مهاجم تمام عیار مانند علی دایی در فوتبال کشورمان، تصریح کرد: این مشکل را قبول دارم و تمام تلاش خود را می کنیم تا در لیگ برتر یا لیگ دسته اول بازیکنی را برای برطرف کردن این مشکل پیدا کنیم.
وی با درخواست کمک و همکاری از رسانه ها ادامه داد: بازی های سختی در جام ملتهای آسیا در پیش داریم و از رسانه ها می خواهیم جو مثبتی را برای تیم ملی ایجاد کنند.بازی های دوستانه زیادی را نیز در نظر گرفته ایم که دیدار با آمریکا و یا حضور در تورنمنت قطر از مهمترین این تصمیمات می باشد.
سرمربی تیم ملی با اشاره به دستاوردهای سفرش به انگلستان افزود: از این سفر سه هدف داشتم که مهمترین آن رسیدگی به وضعیت آندو و گفت و گو با سرمربی وی برای مشخص شدن وضعیتش بود و اهداف دیگر صحبت با مدیرعامل باشگاه آرسنال و منچستر سیتی بود که تعامل خوبی با این دو باشگاه ایجاد کردیم.
قطبی در این کنفرانس خبری همچنین تصریح کرد: درچند هفته اخیر صحنه بسیار جالبی را در فوتبال ایران دیدم که برایم غیر قابل تصور بود و این موضوع تلاش برخی افراد برای برکنار کردن رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی بود.
قطبی با تقدیر از عملکرد لژیونرها،گفت: به رغم اینکه این بازیکنان به دلیل فشردگی بازی های باشگاهی خود در آمادگی مطلوبی نبودند اما،‌انتظارات مرا برآورده کردند.
سرمربی تیم ملی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر افت شدید فوتبال ایران بعد از جدایی برانکو از تیم ملی و سقوط 41 پله ای تیم ملی در رنکینگ جهانی فیفا با جدایی این سرمربی،گفت: برای من جالب است که زمان برانکو همه از وی انتقاد می کردند اما اکنون وی معیار مقایسه برای سرمربی تیم ملی شده است و همه از وی تعریف می کنند.
قطبی ادامه داد: نمی دانم چه زمانی دوباره به جایگاه 19 فیفا می رسیم اما در حال حاضر تنها هدف من موفقیت تیم ملی در جام ملتهای آسیاست.
وی در رابطه با انتخاب نشدن دستیار ایرانی برای خود تاکید کرد: هر زمانی احساس کنم در تیم ملی به دستیار ایرانی نیاز دارم حتما این کار را خواهم کرد و اگر احساس کنم به این مورد نیازی نیست، چنین کاری نخواهم کرد و نمی دانم این فشار به چه دلیل به کادر فنی وارد می شود.
قطبی درخصوص جدایی معمار زاده از تیم ملی قبل از دیدار با بحرین خاطرنشان ساخت:پیراهن تیم ملی ارزش زیادی دارد و هر بازیکنی افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را ندارد.این دروازه بان از ناحیه دندان مشکل داشت و او با اجازه کادر فنی اردوی تیم ملی را ترک کرد.

/ 1 نظر / 10 بازدید
مهران

سلام . وبلاگ فوق العاده اي داري . خوشحال مي شم از ستاره شهر منم ديدن کني - www.starcity.ir