انگلیس و صربستان در آستانه صعود به جام جهانی فوتبال

این دو تیم درصورت صعود، می‌توانند تعداد تیم‌های راه یافته به جام جهانی را به عدد 10 برسانند.
اگر در گروه ششم شاگردان شکست ناپذیر "فابیو کاپلو" در تیم ملی انگلستان بتوانند در ورزشگاه ویمبلی لندن، کرواسی را مغلوب کنند راهی جام جهانی خواهند شد.
در گروه هفتم تیم ملی فوتبال صربستان در ورزشگاه 55 هزار نفری ماراکانا تیم ملی فرانسه نایب قهرمان جام جهانی 2006 را پیش روی دارد که با کسب 3 امتیار در این دیدار می تواند به صورت مستقیم به جام حهانی 2010 راه یابد.
دیگر تیم‌های اروپایی همچون اسپانیا، دانمارک و اسلواکی هم فاصله چندانی با صعود ندارند.
شنبه شب در منطقه آمریکای جنوبی، برزیل قهرمان پنج دوره جهان با برتری 3 بر یک مقابل آرژانتین به جمع تیم های هلند، استرالیا، ژاپن، کره شمالی و کره جنوبی پیوست و بلیت حضور در آفریقای جنوبی را به دست آورد.
غنا هم یکشنبه شب سودان را دو بر صفر شکست داد تا اولین تیم آفریقایی باشد که جواز صعود می گیرد.
در پایان مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی در اروپا، تیم های صدرنشین 9 گروه به طور خودکار راهی آفریقای جنوبی می شوند درحالیکه تکلیف هشت تیم دوم گروه ها بعد از برگزاری چهار مسابقه پلی آف مشخص خواهد شد.
هیچکدام از 21 دیداری که شنبه در اروپا برگزار شد به خاطر وضعیت امتیازها فینالیست جدیدی را مشخص نکرد، اما بازی‌های چهارشنبه سناریوی دیگری دارد.
انگلیس تاکنون تمامی هفت مسابقه خود را پیروز شده و امیدوار است انتقام شکست 3 بر 2 دو سال پیش مقابل کرواسی را بگیرد.
انگلیس دو سال پیش تحت رهبری "استیو مک لارن" با شکست مقابل کرواسی در ورزشگاه ویمبلی، رقابت‌های یورو 2008 را از دست داد.
"استیون جرارد" هافبک انگلیس بعد از پیروزی 2 بر یک مقابل اسلونی در مسابقه دوستانه شنبه شب گفت: احساس خوبی در مورد صعود داریم. هنوز از شکست دو سال پیش مقابل کرواسی آزرده خاطریم و باید از آن به عنوان انگیزه ای برای مسابقه چهارشنبه استفاده کنیم. ما فقط می خواهیم هرچه زودتر صعود کنیم.
در حالیکه انگلیس برای کسب بلیت آفریقای جنوبی فقط به یک پیروزی دیگر نیاز دارد، تیم دوم این گروه یعنی کرواسی هم برای اینکه امید خود را برای کسب سهمیه صعود خودکار حفظ کند باید پیروز شود. مهمتر از آن اینکه پیروزی، آنها را بالاتر از اوکراین نگه می دارد.
در حال حاضر اوکراین با فاصله سه امتیاز برای کسب رده دوم گروه با کرواسی رقابت می کند.
از سوی دیگر صربستان درصورت شکست فرانسه، برای اولین بار به عنوان یک کشور مستقل به جام جهانی صعود می کند.
اما فرانسه با شکست و درصورت پیروزی اتریش مقابل رومانی، فشار بیشتری را برای کسب رده دوم گروه متحمل خواهد شد.
با کسب چنین نتایجی، فاصله فرانسه با اتریش با توجه به دو مسابقه باقی مانده فقط یک امتیاز می شود گرچه آنها هنوز امتیاز یک مسابقه در خانه مقابل این تیم در آخرین دیدار خود را هم خواهند داشت.
قهرمان اروپا یعنی اسپانیا که همانند انگلیس هفت مسابقه قبلی خود را در گروه پنجم برده است، می‌تواند با غلبه بر استونی در "مریدا" و برد ترکیه مقابل تیم دوم گروه یعنی بوسنی صعود کند.
در صورت پیروزی ترکیه، یک تساوی هم اسپانیا را راهی فینال جام جهانی
می کند.
در دیگر مسابقات دانمارک با حفظ رکورد شکست ناپذیری خود و پیروزی مقابل آلبانی در گروه اول، باخت تیم دوم گروه یعنی مجارستان به پرتغال و گرفتن یک امتیاز توسط تیم قعر جدولی مالتا از سوئد، برای اولین بار از سال 2002 تا کنون صعود خواهد کرد.
مجارستان که با اختلاف چهار امتیاز بعد از دانمارک قرار گرفته و شانس صعود به جام جهانی بعد از 24 سال را دارد، با شکست پرتغال، ضربه سختی به امید "کریستیانو رونالدو" گرانترین بازیکن جهان برای بازی در جام جهانی خواهد زد.
اسلواکی در جدال برای صدرنشینی گروه سوم با ایرلند شمالی اگر اولین تیمی باشد که آنها را در بلفاست شکست می‌دهد و تساوی اسلونی و لهستان در ماریبور، صعود می کند.
اگر آنها چهارشنبه صعود خود را مسجل نکنند آنوقت ایتالیا مدافع عنوان قهرمانی با شکست بلغارستان، گام بزرگی به سوی آفریقای جنوبی خواهد برداشت.
به هر حال ایتالیایی ها باید عملکرد بهتری نسبت به آنچه شنبه در جریان برد 2 بر صفر مقابل گرجستان با دو گل به دروازه خودی "کاخا کالادزه" از خود به نمایش گذاشتند، داشته باشند.
آلمان که سابقه هفت حضور در جام جهانی را از سال 1954 تاکنون دارد باید آذربایجان را در هانوفر ببرد اما تکلیف روسیه که یک امتیاز با آنها در گروه چهارم فاصله دارد احتمالا تا دیدار ماه آینده دو تیم مشخص نخواهد شد.
بنابراین گزارش، نبرد برای دومی گروه‌ها هم به اندازه صدرنشینی و کسب جواز صعود خودکار به جام جهانی داغ است.
از این روی اسکاتلند در گلاسکو برای حفظ امید اندک خود برای اولین صعود به جام جهانی از سال 1998 به بعد نباید مقابل تیم قبلا صعود کرده هلند مغلوب شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید